Вече над 330 г. арменската колония в Пловдив има своя църква. С гордост можем да отбележим, че тя изпълни своето основно предназначение - да съхрани от погубване, от заличаване, от потурчване всяка частица от арменския народ. Църквата спомогна да запазим книжовността и езика си в години на робство и години на свобода.
Всичко това стана възможно благодарение на всеотдайността на монасите и свещениците към църквата, както и на ръководствата на църквата - Църковните настоятелства, които по време на своите мандати не забравяха за църквата и за нейното основно предназначение. Не случайно днес църквата "Сурп Кеворк" притежава крупни недвижими имоти, които носят приходи, чрез които настоятелството посреща част от своите разходи, включително и социално-културните. Така например, бяха раздадени социални помощи за арменци от бедното съсловие и на сънародници от Армения, установили се в града, на стойност 1 500 000 лв. Бяха извършени благоустройствени работи в Арменските гробища.
|
Строежът на новатра сграда е завършен през 2003 г. по инициатива на сдружение "Месроб Мащоц" гр. Пловдив с председател Агоп Дайджанян.
Теренът е предоставен от Арменско Църковно Настоятелство при храм "Сурп Кеворк".
Новата учебна сграда е построена изцяло с дарителски средства от физически лица, фирми, организации и сдружения. Най-голямо е дарението на ОАБС "Парекордзаган" Ню Йорк, САЩ - цялостното обзавеждане на класните стаи.
Имената на дарителите са поставени в специално изработено табло в коридира на първия етаж. Сградата разполага с физкултурен салон и две класни стаи за първокласници.
Снимки: Дикран Стамболян, Рупен Чавушян
|
Сградата се намира на ул. "Отец Паисий" 29, в центъра на града - успоредна на Главната улица. В нея се помещават офисите на вестник "Парекордзагани ЦАЙН", "Вахан", други помещения са предоставни на ХОМ и организация "Ереван". На лицевата страна на сградата се намира и популярният ресторант "Ереван".
Снимки: Р. Чавушян
|